V čom je krmelec Parusso jedinečný?

Ako sa to už dokázalo v poľovníckej praxi, najlepšími kŕmnymi zariadeniami sú zásobníkové krmelce s možnosťou regulácie denného množstva krmiva. Patentovaný dávkovač Parusso ponúka jedinečné riešenie na zimné prikrmovanie zveri. Oproti iným krmelcom prevádzkuje bez údržby, bez poruchy, bez nákladov a zabezpečuje rovnomerné dávkovanie krmiva každý deň. Je 100% šetrný k prírode, žiadny iný krmelec nemá toľko výhod.

cinege

Zabezpečuje perfektné, denné krmenie po celý rok pre rôzne zvieratá.

Krmelec Parusso prevádzkujú sýkorky

Slovo Parus znamená v latinčine „sýkorka”. Krmelec Parusso funguje so spoluprácou našich malých vtákov sýkoriek a slúži k vysypaniu zrnkového krmiva pre ostatnú voľne žijúcu zver. Je známe, že pred zimným obdobím, keď sa hmyz, chrobáky a červíky zaliezajú pred zimou, sýkorky prechádzajú na inú stravu, a to na rôzne zrnká a semienka. Sú však jedinými u nás prezimujúcimi vtákmi, ktoré vďaka svojej príliš rýchlej tráviacej sústave sa nikdy nenasýtia. Spoľahlivosť dávkovača garantujú sýkorky, ktoré sú nútené každý deň od rána do večera lietať a neustále hľadať potravu, aby získali potrebnú energiu k prežitiu. Radi a s veľkou odvahou navštevujú človekom pripravené vtáčie krmelce, ktoré navštevujú každý deň. Na takýchto miestach sa zdržiavajú zvyčajne 10-15 minút, nasýtia sa a lietajú ďalej. O pár minút však sú znovu hladné a musia si prijímať potravu. V zimnom období žijú teritoriálne a lietajú v menších krídlach, ktoré pozostávajú z 5-10-20 jedincov. Za potravu dolietavajú tie isté trasy. Sýkorky sa prispôsobia k tomu, koľko jedincov sa nasýti pri krmelci, takže ho navštevujú tie isté jedince. Nemôžu si vynechať ani jeden deň bez potravy, inak uhynú. Najviac majú radi mäkšie olejnaté zrnká a rôzne malé burinové semienka. Majú vyvinutý jedinečný zobáčik, čím sú schopné olúpať a rozbíjať semienka, ale neodmietnu ani mäsovú potravu. Vo výskume bolo zistené, ktoré zrnká majú sýkorky najviac v obľube, a ktoré nie sú pre nich užitočné. Kým slnečnicu majú sýkorky veľmi radi, ostatné zrnká si nevšímajú a odsypajú na zem - pre zver. Vhodné krmivá pre výsyp sú kukurica, sója, ovos, jačmeň a hrášok, ale sýkorky vysypajú aj granuláty - všetko čo je pre danú zver vhodné.

vaddisznok

Obsluha krmelca Parusso

Vhodným miestom pre správne namontovaný krmelec sú miesta s hustejším kríkovitým porastom, les a okraj lesova, kde sa aj zver, aj vtáky cítia v bezpečí a sú chránené pred vetrom. Krmelec sa odporúča umiestniť do takej výšky, kam sa zver nedosiahne, ale treba dbať na to, aby v blízkosti (cca. 2 m) bolo vo výške dávkovača dostatok kríkov a konárov aspoň na jednej strane krmelca. Sýkorky odtiaľ monitorujú krmelec, prilietavajú na dávkovač, a musia sa cítiť v bezpečí aj od svojich dravcov.


Pozor! Nesprávna obsluha može viesť k zahynutiu malých vtákov. Od nás dostanete nielene dávkovač alebo krmelec, ale aj príručku zostavenú podľa mnohoročných skúseností, v čom nájdete nevyhnutne doležité pomery zmesi krmiva a slnečnice, montážnu príručku a popis začatia krmenia dávkovačom. Dôležité! Používajte zmes slnečnice a kukurice iba v pomere uvedenom v návode dávkovača! Iba vhodný pomer zmesi garantuje požadované množstvo výsypu pre zver. Odporúčame používať viac krmelcov v jednom revíry, ak sa v jednom minie zmes, pri ostatných nájdu dosť pokrmu sýkorky aj zver.

eteto1

Zo zmesi budú sýkorky vyberať iba slnečnicové semienka, a bezpredmetné iné semienká, čo je pre nich len prekážkou, si začínajú odhrabávať na zem pre ostatnú zver. Cez priesvitnú časť dávkovača, cez ktorého preteká zmes zrniek vidia ďalšie slnečnicové semienka, a to ich ďalej motivuje aj pri minimálnom otvore dávkovača. Sýkorky prilietavajú na tanierik dávkovača, vyberú si slnečnicové semienko a odlietajú na blízke kríky alebo konáre, kde si ho olupujú a konzumujú. Nakoľko krmelec funguje so spoluprácou sýkoriek, môžu byť isté rozdiely, takže množstvo výsypu treba v každom prípade nastaviť individuálne, ktoré však je veľmi jednoduché.

eteto

Pri výrobe dávkovača používame iba kvalitné materiály, takže ich životnosť je približne 10 rokov. Neobsahuje žiadne diely ktoré by sa opotrebovali. Krmelce sa dajú pripevniť na rôzne konštrukcie (trojnohé, jednonohé), ale najjednoduchšie je pripevnenie na vhodný konár pomocou kladky a navíjaku. Samotný krmelec je v praxi odolný proti krádeži, nakoľko neobsahuje žiadne drahé súčiastky.

eteto

Príprava zmesi pre dávkovač Parusso:

Nasledovné fotky boli spravené vždy poobede. Sýkorky prevádzkujú krmelec už od rána, a celý deň prikrmujú zver. Z takto vysypanej kukurice cez deň už skonzumuje aj drobná aj srnčia zver.

Pri krmení malej zveri nastavme výsyp na také množstvo, ktoré zvieratá cez deň zjedia. Takto na večer prichádzajúci diviaky už nenájdu pod krmlecom pokrm. To platí aj pre krmenie divej kačice.

Pre krmenie jeleňovitých zverí sa odporúča podložiť seno alebo sušenú ďatelinu priamo pod dávkovač, do ktorého priamo dopadajú kukuričné zrnká, a tak zver môže konzumovať zrnká spolu so senom. Vďaka tomuto spôsobu nebudú mať tráviace ťažkosti.

Pri prikrmovaní diviacej zveri ho môžeme používať ako odvádzací krmelec, a tým znížiť škody spôsobené diviakom.

eteto

Dávkovač Parusso má vynikajúcu reguláciu. Dávku denného výsypu je možné nastaviť od 0 kg do 10-12 kg. Po úspešnom nastavení dávkovania bude denné množstvo výsypu takmer rovnaké. Väčšie rozdiely boli zaznamenané iba vtedy, keď sa zmenilo počasie a teplota klesla pod -10 až -15 C°. Rozdiel výsypu krmiva bol očividne väčší. V takomto prípade sýkorky potrebovali kvôli zime viac energie, čo prijímali zo slnečnice, a k tomu museli vysypať aj pre ostatnú zver viac kukurice, takže aj zver mohla získať viac potravy a energie. Pri oteplení vtáky znovu konzumujú menej slnečnice, takže klesne aj množstvo výsypu pre zver, a to bez ľudskej pomoci Sýkorky pracujú perfektne v súlade s prírodou! Krmelec končí s plytvaním krmiva a prekrmovaním, a zachová hierarchiu a šancu na prírodzenú selekciu medzi zverom.

 

Zver veľmi rýchlo nájde krmelec, lebo ich priláka lomoz sýkoriek. Ďalším lákadlom je denne čerstvé krmivo.

Ak používame 200 litrovú nádobu, do ktorej sa zmestia tri vrece (150 kg) krmiva, tak pri dennom výsype 3-4 kg si zabezpečíme krmivo pre zver na celý mesiac. Zver, keď si nájde krmelec, ďaleko sa už nevzďaľuje. Sýkorky im slúžia aj ako poplašné zariadenia, preto sa cítia v bezpečí. Počas toho zver može byť celkom v pokoji, s ľuďmi sa nestretne. V období krmenia stačí 2-3-krát naplniť krmelce, čo vám šetrí peniaze aj čas. Pri letnom krmení stačí naplňať iba raz za dva mesiace.

Upozornenie!

V nadmorskej výške nad 1 000 m v zimnom období je výskyt sýkoriek veľmi nízky. Z tohto dôvodu do týchto oblastí neodporúčame umiestniť naše dávkovače, efektivita kŕmenia by bola veľmi nízka.

szalmabala

Krmelec v prevádzke:

Výsledok

Patentovaný dávkovač Parusso kŕmi zver najprírodzenejším spôsobom. Krmelec umiestnený na vhodné miesto si nájdu sýkorky do 3-4 dní (max. do týždňa), a začnú ho prevádzkovať: vyberajú slnečnicové semienka a odhrabávajú ostatné krmivo. Popadané zrnká získa zver každý deň v nastaviteľnom množstve a Vy máte postarané o riadené bezstarostné zimné kŕmenie za minimálne náklady.

 

Tu popísané a zdielané skúsenosti sme získali počas 4 rokoch pozorovania. Sýkorky ukazovali v každom roku nové výhody. Krmelec Parusso ukrýva mnoho užitočných a zaujímavých výhod pre poľovníka, ale nechajte sa prekvapiť.

 

Prvé predstavenie dávkovača Parusso bolo na poľovníckych slávnostiach vo Svätom Antone v roku 2016, kde získal veľký záujem a úspech u poľovníckej verejnosti. Od vtedy fungujú stovky kusov a všetky robia svoju prácu bezchybne.

parusso logo

Vyskúšajte nový spôsob kŕmenia zveri!

Objednajte si dávkovač Parusso alebo celý krmelec a zažite čo ste ešte nezažili!

Sezónová akcia -20%

Dávkovač Parusso

Patentovaný dávkovač Parusso môžete jednoducho namontovať na akúkoľvek nádrž. Balík obsahuje okrem nastaviteľného dávkovača aj návod na použitie a príručku o kŕmnych zmesiach.

Cena: 50,-Eur

+ poštovné Objednať
adagolo

Krmelec Parusso 50L

Okrem jedinečného dávkovača krmelec Parusso obsahuje aj 200 litrovú nádobu na krmivo, ktorá bola špeciálne vyvinutá k dávkovaču. Balík zahŕňa nastaviteľný dávkovač, nádrž, návod na použitie a príručku o kŕmnych zmesiach. Podľa predbežnej konzultácie dávkovač a zavesenie namontujeme na nádrž aj inej kapacity.

Cena: 80,-Eur

+ poštovné Objednať
eteto 50l

Krmelec Parusso 200L

Okrem jedinečného dávkovača krmelec Parusso obsahuje aj 200 litrovú nádobu na krmivo, ktorá bola špeciálne vyvinutá k dávkovaču. Balík zahŕňa nastaviteľný dávkovač, nádrž, návod na použitie a príručku o kŕmnych zmesiach. Podľa predbežnej konzultácie dávkovač a zavesenie namontujeme na nádrž aj inej kapacity.

Cena: 80,-Eur

+ poštovné Objednať
eteto